Koruyucu Sağlık Hizmetleri

Menu

Gerek sosyal, gerekse iş hayatında sağlığımız çeşitli etkenlere bağlı olarak bozulabilmektedir. Sağlığımızı tehdit eden binlerce unsura karşı binlerde tedbir ve korunma mümkündür. Özellikte işyerlerinde, toplu olarak insanların bulundukları ortamlarda bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı tedbirsizliklerin neden olduğu hastalıklar sağlığı bozmakta, bunun yanında fiziki, ruhi, sosyal, ekonomik kayıpları da beraberinde getirmektedir. Hastalık olmadan önce tedbir almak her zaman daha UCUZ ve KOLAY’ dır. İSG tedbirleri, risk analizleri vb.. zaten en başlıca önlemlerdir. Fakat koruyucu sağlık hizmetlerinin esasını BAĞIŞIKLAMA (AŞILAMA) TEDBİRLERİ oluşturmaktadır. Aşı olmak sağlıklı bireylerin hasta olmadan önce gerek kronik, gerekse geçici bulaşıcı hastalıklara yakalanmaması veya hafif olarak atlatılması için bağışıklık sistemlerini güçlendirmeyi hedefler. Örneğin; vücut sıvıları ile bulaşan Hepatit B hastalığı için yüzlerce personelin yemek yediği aynı çatal, kaşık, tabaklar risktir. İnşaatlarda, demir çelik ve toprakla meşgül olunan işyerlerinde Tetanoza yakalanma riski yüksektir. Kış aylarına girmeden grip virüsü ile mücadele etmek için grip aşısı önlemdir.. Ve daha bir çok hastalık risklerinden dolayı işverenler çalıştırdıkları personellerine periyodik aralıklarla aşı uygulaması yaptırmaları gerekir.

Aşı uygulamalarında, soğuk zincir korunarak aşılar kuruma getirilir ve sağlık personelimiz tarafından uygulanır. Kayıt altına alınır.

Temel Aşı Uygulamaları doğumumuzdan lise çağına kadar yapılmaktadır. Daha sonrasında ki hayatımızda yapılacak aşı uygulamaları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

AŞI UYGULAMASI ÖRNEK MARKA DOZ BAĞIŞIKLAMA
TETANOZ AŞISI Td-Vac-Tetavax 3 doz tekrarı (1. Aşı+4. hafta 2.Aşı+6 ay 3. Aşı) ve 5 yılda 1 doz % 97-100
HEPATİT B AŞISI Engerix-B Anti HBS sonucuna göre 1 doz (pers. İçin) % 90-95
HEPATİT A AŞISI Havrix 2 Doz (6 ay ara ile) % 100
GRİP AŞISI Vaxigrip Senede 1 doz % 75
PNÖMONİ AŞISI Pneumovax Özellikle Orta yaş üstü kronik akc. Hast. olanlar yılda 1 doz % 60-64